Історія кафедри спорту

Кафедра спортивних дисциплін, на базі якої з’явилась кафедра спорту, утворена у 1991 році, замість реорганізованої кафедри “водних видів спорту”, яку було відкрито у 1977 році. Першим завідувачем  був кандидат педагогічних наук, доцент Відайко Віктор Олексійович. Спочатку кафедра забезпечувала викладання таких дисциплін: веслувальний та лижний спорт, плавання з методикою   викладання,  біомеханіку  фізичних  вправ, а викладачами працювали   Ігошин В.К. – перший декан факультету,  Козубенко О.С., Іжицький В.Б. та  Майоров В.О. За час свого існування кафедра вдало проводила практичну, спортивну і наукову роботу.

З 1977 по 1990 роки кафедра розробляла науково-дослідну госпдоговірну тему з веслувального спорту по підготовці збірних команд СРСР та України. На протязі двох олімпійських циклів проводилася робота з олімпійським резервом держави у напрямках біохімічного, фізіологічного, психологічного і педагогічного контролю  збірних команд до участі у першості Європи, Чемпіонату світу та Олімпійських ігор.

У 1978-1981 роках за результами роботи госпдоговорної теми кафедри було проведено 4 Всесоюзних науково-практичних конференцій в яких приймали участь відомі вчені з теорії та методики фізичного виховання та веслувального спорту. За плідну роботу з Олімпійським резервом країни завідувач кафедри Відайко В.О. та старший викладач Козубенко О.С. були нагороджені почесними грамотами  Українського профспілкового комітету.

У 1987 році відбулася реорганізація кафедри за рахунок приєднання до неї дисципліни “легка атлетика та методика її викладання”.  Чотири роки (з 1987р. по 1991 р.) кафедра носила назву  “Водних і других спортивних дисциплін”.

З 1988 року кафедру очолював доцент, заслужений тренер України Главатий Станіслав Миколайович.

У 2001 році викладач кафедри Бірюк С.В., після закінчення аспірантури Львівського інституту фізичної культури, захистила дисертацію на здобуття вченого ступеню кандидата наук з фізичного виховання та спорту. У 2003 році викладач Чернозуб А.А. успішно захистив кандидатську дисертацію на здобуття вченого ступеню кандидата наук з фізичного виховання та спорту при Київському національному університеті фізичної культури.

До 2008 року викладачами кафедри опубліковано близько 200 наукових та науково-методичних статей у різних виданнях, захищені дві дисертації, підготовлено ряд науково-методичних посібників. Студенти приймають активну участь у наукових розробках кафедри.

Кафедру спорту було створено 1 вересня 2013 р. для навчально-методичного забезпечення підготовки фахівців за напрямом 6.010202 «Спорт» і професійним спрямуванням «Фізичне виховання, спорт і здоров’я людини» за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Бакалавр» з ліцензійним обсягом 50 осіб денної форми навчання. З 2016 року здійснено набір студентів на скорочений термін навчання на базі «Молодший спеціаліст». За цей час здобули кваліфікацію «Тренер з обраного виду спорту» 70 осіб.

З вересня 2013 до 2019 року кафедру очолював кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Тупєєв Ю.В. – відомий науковий фахівець з проблем спортивного тренування у вільній боротьбі, майстер спорту СРСР, Заслужений тренер України з боротьби вільної, відмінник освіти України, Заслужений працівник фізичної культури і спорту України. Під його керівництвом проводились дослідження, спрямовані на розробку та експериментальне обґрунтування побудови  тренувальних макроциклів студентів-спортсменів.

У 2017 році була пройдена акредитація спеціальності 017 Фізична культура і спорт за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Бакалавр» и видано сертифікат про акредитацію НД № 1597080 від 9 листопада 2017 року, який діє до 1 липня 2022 року (протокол № 126 від 3 липня 2017 року).

Вагомий внесок у розвиток спортивної науки і практики кафедри здійснили такі відомі фахівці: Главатий С.М. доцент з кафедри спортивних дисциплін з методикою викладання, майстер спорту СРСР з пожарно-прикладного спорту, заслужений тренер УРСР; Хохлова Л.А. к.н. з фіз.вих. та спорту;  Тупєєв Ю.В. к.н. з фіз.вих. та спорту; Тіхоміров А.І. доцент кафедри фізичного виховання, майстер спорту СРСР з пожарно-прикладного спорту; Демідов В.В. викладач; Демідова І.В. викладач; Демідова О.В. викладач, майстер спорту України з легкої атлетики, майстер спорту України міжнародного класу з легкої атлетики; Макух Н.І. викладач, майстер спорту України з легкої атлетики; Усатюк Г.Ф. викладач; Козубенко О.С. заслужений працівник фізичної культури і спорту України, ст. викладач; Ткаченко Ю.І. викладач; Войчун О.В. викладач.

Значний вклад у спортивну роботу факультету, університету вносили викладачі кафедри Козубенко О.С. Демидов В.В., , Усатюк Г.Ф., Майоров В.О., Абрамов К.В., Тіхоміров А.І., готуючи збірні команди з веслування, легкої атлетики, плавання, туризму, баскетболу до успішних виступів на змаганнях різних рангів.

У різні часи на кафедрі працювали видатні тренери і спортсмени, зокрема: Архіпов В.В. майстер спорту СРСР з баскетболу; Павленко Ю.О. Заслужений тренер України з академічного веслування; Зайцева С.О. майстер спорту України міжнародного класу з веслування академічного; Распітін В.І. Заслужений працівник фізичної культури і спорту України; Бондаренко А.В. майстер спорту України міжнародного класу з веслування академічного.

З 2 вересня 2019 р. кафедру очолив кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент Славітяк Олег Станіславович, який активно здійснює підготовку кадрів вищої кваліфікації.

На кафедрі працюють висококваліфіковані фахівці, серед яких: кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Бірюк Світлана Валеріївна; кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Пильненький Володимир Володимирович; заслужений тренер України зі стрибків у воду, тренер-викладач Гуменюк С.М.;  викладач Семерджян М.Г.

Навчальна діяльність реалізується у процесі викладання навчальних дисциплін: теорія і методика фізичного виховання, теорія та методика викладання обраного виду спорту, підвищення спортивної майстерності з обраного виду спорту, нові технології у фізичній культурі і спорті, олімпійський і професійний спорт, біомеханіка, біохімія фізичних вправ, силовий фітнес, спортивні споруди та обладнання та ін.

Відповідно до навчального плану науково-педагогічним складом кафедри упорядковані тексти лекційних курсів, здійснено методичне забезпечення практичних і лабораторних занять, розроблено систему контрольних, тестових, курсових робіт.

Науково-педагогічні працівники кафедри, студенти щорічно беруть активну участь у всеукраїнських і міжнародних конференціях, конгресах та інших наукових заходах. Ними підготовлено та видано низку навчальних посібників та монографій, значну кількість наукових статей з проблем розвитку спорту. З 2013 року співробітниками й аспірантами кафедри за науково-дослідними темами було опубліковано: 3 монографії, 30 навчально-методичних посібників, 50 статей у фахових виданнях і 23 статті у зарубіжних виданнях.

Важливий напрям роботи кафедри – науково-дослідна діяльність відповідно до зведеного плану НДР у галузі фізичної культури і спорту за темою «Розробка та експериментальне обґрунтування побудови варіативних тренувальних макроциклів студентів-спортсменів в ациклічних видах спорту (спортивна боротьба, легкоатлетичні стрибки)», реєстраційний номер 0118U003819 (керівник – кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент Славітяк О.С.).

Викладачі кафедри постійно проводять профорієнтаційну роботу і підтримують творчі зв’язки зі спортивними організаціями: ШВСМ, ВУФК, СДЮШОР, ФСТ “Україна”, ФСТ Динамо.  До вступу в університет викладачами кафедри залучаються  найкращі спортсмени області та України. Так на кафедрі навчалися, тренувалися та захищали честь університету та держави студенти-спортсмени:

Олімпійський чемпіон 1980 р. В. Погановський – кінний спорт; срібний призер московської Олімпіади А. Пустовіт – академічне веслування; бронзовий призер Олімпіади 1996 р.  чемпіонка Світу 1999 р. І. Бабакова – зі стрибків у висоту; срібний призер  Олімпіади 1988 р. С. Кірсанов –  веслування на байдарках.

Учасниками Олімпіад були:  С. Філь, Н. Кваша, М. Ралчева, М. Прокопенко – веслування та О. Ілюшкіна, Ю. Сергієнко, Г. Демидова – легка атлетики.

Призери та переможці першості Світу – Ю. Гайдук, В. Погребицький, М. Іванов, Т. Насонова, О. Бабачек, І. Гайдамака, В. Сінегрибов, В. Ясиненко.

Переможці чемпіонатів Європи  — А. Дубровський, Л. Фокін, В. Рассадюк, А. Котов, М. Петрухін, А. Євдокимович, А Рогов, О. Затуливітер, А. Андрєєв, Ю. Ісаков., М. Біленький.